Sonkádi Református
​Templom

A cégényi monostor 1181. évi oklevelében szerepelt először a Sonkád név. A templom építése a 15.-16. század fordulójára tehető, nem sokkal a reformáció elterjedése előtt.

A Csaholyiak reformált vallásra való áttérésük után változatták meg a templom belsejét, amely aztán a 18. században esett át jelentős átalakításon. Ennek legfőbb oka az 1717-es tatár betörés volt. Ekkor ugyanis a tatárok nemcsak a lakosságot, hanem magát a falut sem kímélték. A településsel együtt gyújtották fel a templomot is, amelynek ekkor semmisült meg tetőszerkezete és a szentély gótikus boltozata.

 A templom helyreállítása viszonylag későn, az 1750-es években kezdődött, amelynek egyik fénypontja az 1766-ban festett, kazettás mennyezet és karzat elkészítése volt. A szószék 1773-ra készült el, a korábbi karzat elemeinek felhasználásával, 1795-ben készítették a ma is meglévő, L alaprajzú karzatot. A nyugati torony építésére a XIX. század elején került sor. A déli bejárat előtt fából készült, nyitott előcsarnok védi a mívesen kiképzett, kőkeretes, gótikus kapuzatot.

1992-ben a Műemlékvédelmi Hivatal Uniós támogatással megindította a második felújítást.

A munkálatok 1992-től, 1997 karácsonyáig tartottak. 

 

1998-ban templomunk megkapta az Európa Nostra-díjat a kiemelkedő helyreállítás eredményeként.